זה פוסט אישי… הפעם רוצה לדבר מהלב, יצא לי בזמן האחרון לחשוב על מה המתנה שאני מביאה לעולם, מה הייעוד שלי ואיפה אני חושבת שאני יכולה להביא ערך לאחרים…

שאלה גדולה מאוד אשר עוסקת בהיבטים אישיים וגם מקצועיים, ובעיקר שילוב של עולמות שונים. אז מנסה לזקק פה כמה מתנות:

1לעשות סדר וארגון בחשיבה

אחת המתנות הגדולות שיש לי לתת לכם הוא לעזור לכם לעשות סדר וארגון בחשיבה. אני אדם מאוד מבולגן בחיים האמיתיים, ככה בעלי כל הזמן אומר 😊 אבל דווקא בחיים המקצועיים אני אלופה בלעשות סדר לאחרים בראש. יודעת לקחת אוסף של רעיונות לא מגובשים , לעשות חשיבה משותפת, לאסוף יתרונות חסרונות, קשיים אתגרים, אנשי מפתח ושותפים ולהפוך את זה למשהו קוהרנטי וברור.  אני יודעת לשבת עם אנשים, לשמוע הרבה רעיונות ומחשבות ותהיות ולזקק את הכל לתוכנית עבודה ברורה מסודרת עם אבני דרך ושלבים לביצוע.

המתנה הזאת באה לידי ביטוי כשאני יושבת עם לקוחות שלא בטוחים איך להתקדם לשלב הבא ויחד איתם לסדר אותם בתוכנית עבודה, בשלבים, בסדר לוגי שעוזר לעשות סדר בחשיבה והופך את הדברים ממשהו מופשט מורכב למשהו פרקטי ובר ביצוע – כי אני אדם סופר פרקטי. התוצר שאתם מקבלים בסוף התהליך זאת מצגת מובנית ומסודרת עם הגדרת האתגרים המרכזיים, הנושאים שיש לטפל בהם והמלצות לגבי האיך.

יודעים מה עוד עשיתי עם המתנה הזאת? יש לי תחביב לעזור לאנשים לסיים את התיזה שלהם לתואר שני, ישבתי עם עשרות אנשים שהיו תקועים באיזה שהוא שלב בתיזה, ותוך כמה שעות או כמה ימי עבודה, תלוי בהם, עזרתי להם להתגבר על המחסום ולסדר את העבודה בצורה קוהרנטית כך שמישהו זר קורא את זה הוא מרגיש שהוא מובל משלב לשלב ברורה הגיונית ורציונאלית.

2אני ביצועיסטית ופרקטית

אני אוהבת להוציא דברים לפועל, לא מספיק לי רק לדבר על, לגבש את אלה אני רוצה לראות את זה קורם עור וגידים  – זה מה שמדליק אותי, ללוות ארגונים ולקוחות משלב החשיבה והתיכנון עד ההשקה והטמעה של כלים דיגיטליים חדשים בארגון. המתנה שלי אליכם – אני אהיה איתכם שם לאורך כל הדרך בתמיכה וסיוע בכל מה שצריך. אני אוהבת לראות את האנשים שאני עובדת איתם עוברים שינוי בחשיבה ומיישמים את הדברים שאנו מדברים עליהם, לראות את הדברים קוראים. לא מספיק לי רק לדבר על אלה אוהבת לעושת את… המתנה שלי היא להיות שם כשהדברים קורמים עור וגידים.

3חשיבה דיגיטלית

שנים אני עובדת במדיה הדיגיטלית, חיה ונושמת אותה ומאוד אוהבת אותה, זה התחיל משיחות ב- ICQ לפני 20  שנה, בלוג ב- the marker  לפני 15 שנה. בשנים האחרונות ממשיכה כל הזמן לשדרג את המיומנות הדיגיטליות שלי – הקמת אתר, רשימת תפוצה,  SEO, קידום ופרסום בפייסבוק ולינקאין . עשיתי דברים אלו קודם כל לביתי, אך מהר מאוד הבנתי שרכשתי מיומנות שיכולה גם לעזור לאנשים בניית המוניטין הדיגיטלי שלהם. יש לי כמה לקוחות שפשוט עזרתי להם להתגבר על "מחסום הפעם הראשונה" כתיבת הפוסט הראשון, חשיפה ראשונה בממד הדיגיטלי, בנייה של אתר ותכנים לאתר ועוד. גם את זה אני עושה כסוג של תחביב, עוזרת לאנשים שונים בבניה של הזהות הדיגיטלית שלהם, המתנה שאני נותנת היא המסוגלות לעשות זאת, היכולת לקפוץ מהמקפצה בפעם הראשונה, והאמונה שיהיה בסדר ולא נשבור את הראש.

4להביא את האינטרנט לארגונים

זאת הפרנסה שלי כבר מלא שנים, היא השתנתה וזזה במשך השנים והתפתחה כמו שהאינטרנט מתפתח ומשתנה לנו כל הזמן. התחלתי כיועצת לניהול ידע ולאחר מכן מנהלת ידע וכיום מלווה ארגונים בתהליכי דיגיטל. כשאני אומרת להביא את האינטרנט לארגונים אני בעצם מדברת על לקחת טרנדים שכולנו חווים בחיים הפרטיים ולהתאים את זה לארגונים, לבנות תהליכים, אנשים, מובילים, כלים וטכנולוגיות ולהקים פלטפורמות דיגיטליות שמטרתם היא פנים ארגונית או בממשק עם הספקים והלקוחות של הארגון. שנים אני עובדת בעולם גלובלי, בו התמודדתי עם העדר המפגש הפיזי עם אנשים שאיתם עובדים, היום בעידן הקורונה אנו מרגישים את זה גם פה אצלינו – האתגרים הללו והתרגום שיש לעשות כדי לדייק את התהליכים ככה שיעבדו בארגון הוא מקום שאני יודעת להביא לו ערך. המתנה שאני מביאה לארגונים היא היכולת שלי להסתכל על כל המדדים יחד, ולראות איפה יש חסמים שיש לקדם ואיך ניתן לקדם את האנשים בתוך הארגון.

5איך הידע צומח – חוכמת ההמונים בארגונים

כשאנו מדברים על להביא את האינטרנט לארגונים אנו יכולים לנקוט בשתי גישות מרכזיות Top – Down או  Bottom – Up .

Top – Down – כל התהליכים שצריך לבנות ברמה הארגונית של מומחי התוכן, תכנים, נהלים, הנחיות, חדשות ארגוניות – כל מה שאנו רוצים להפיץ לכל הארגון, על ידי מומחי תוכן שזה חחלק מתפקידם.

Bottom – Up – הוא האזור שמאפשרים גמישות וחופש לדברים לצוץ מלמטה, כאן אנו בעיקר מאפשרים על ידי ייצור מנגנונים בתוך הארגון אשר בו הידע יוכל לזרום, להיות משותף. כאן הדגש הוא על role modeling   ועידוד ההתנהגות הרצויה שאנו רוצים לייצר. המתנה שאני מביאה היא ההבנה של גבולות הגזרה – מה צריך להיות מאורגן ומסודר, ומה אנו יכולים לשחרר ולאפשר לצמוח מלמטה באמצעות חוכמת ההמונים.

6קהילות ידע מקצועיות

קהילות ידע מקצועיות הן בעצם המקום שאנו מאפשרים את ה- Bottom -Up   – מקום שאנו מאפשרים לעובדים לשתף בידע וניסיון מקצועי, מקום שאנו מאפשרים לידע לזרום, מקום שהוא פחות מובנה, יותר חופשי ומאפשר אך יחד עם זאת כדי שהוא יצליח הוא צריך להיות מוגדר, מנוהל ומתוכנן, כלומר לא מספיק לפתוח ערוצים כאלה חשוב לעבד עם הארגון על הדרך למימוש. המתנה שאני מביאה הוא להדריך לעבוד עם האנשים יחד ולבנות את הקונספט הנכון עבורם ועבור הארגון שלהם, בהתאם לבשלות.

7להחזיק את היד

לסיום זאת אולי המתנה המרכזית שאני נותנת לכל מי שעובד איתי, אני מחזיקה לאנשים את היד ומלמדת אותם מיומנות, כישורים ויכולות חדשות שלא היו להם, יודעת לתת להם את הביטחון לקחת את הצעד הזה קדימה, לקפוץ, ולדעת שאני אהיה שם לתפוס אותם, לעזור בכל מה שצריך, עד שהם ילמדו ללכת… והם לומדים מהר מאוד 😊.

 

מתנה

אני לקראת יום הולדת 50, נכנסת לתקופה של יותר בלשות, יותר הבנה של מה היכולות שלי ומה לא, יותר מוכנות לקבל את הטוב ולשנות את מה שפחות טוב. הרבה תובנות צברתי בשנים אלו ואשמח להיות שם עבורכם במסע שלכם.

אלו המתנות שלי לעולם, מתנות קטנות שנהנים מהם הרבה אנשים שקרובים אלי.

אם אתם גם רוצים להנות מהמתנות הללו – דברו איתי נוכל לחשוב על משהו טוב לעשות יחד.